Home / Rubrikë / Destinacionet më të mira për Erasmus – Kap mundësinë!

Destinacionet më të mira për Erasmus – Kap mundësinë!

Shkruar nga:

Alina Dubinina, 16 February, 2016

 

Keni ëndërruar ndonjëherë të shkoni larg vendit tuaj për një aventurë të paharrueshme?

Erasmus+ është një mundësi e shkëlqyer për t’u larguar nga vendi yt dhe të jetosh diku larg me persona të tjerë të cilët janë mendje – hapur. Ne tani do të bëjmë një udhëtim të shkurtër përgjatë Evropës dhe do të shikojmë vendet më të populluara për shkëmbimet Erasmus. Secili nga qytetet ka dicka speciale për të ofruar; vec kësaj, Rrjeti i Studentëve Erasmus (ESN) lokal kanë bërë një punë fantastike ashtu sic duhet për të krijuar një experience të paharrueshme për studentët Erasmus. Le të fillojmë!

 

Spanjë

Ndalesa jonë e pare është shtet i diellit të përjetshëm, plazhe të mrekullueshme dhe histori të pasur – është zgjedhja e pare përgjatë destinacioneve të Erasmus. A shkrihet zemra juaj kur dëgjoni gjuhën spanjolle? Jeni një person që keni dëshirë të kaloni mbrëmjet me miqtë tuaj në një restorant duke provuar të gjitha ushqimet e detit? Jeni person që pëlqeni historinë  dhe keni dëshirë të mësoni më shumë rreth të shkuarës në Evropë? Nëse përgjigja juaj është “po” atëhere është koha për të bërë valixhen tuaj gati dhe të shkoni në Spanjë.

Granada

 

Ky është qyteti më i populluar përgjatë shkëmbimeve studentore. Universiteti i Granadës është një nga më të mirët në botë, Alhambra është gjithmonë befasues dhe tapas e shijshme do ju bëjnë ju të jeni gjithmonë të dhënë pas tyre! Rrugët e ngushta dhe lokalet e cajit të pafundme krijojnë një atmosferë speciale në qytet. Ju gjithashtu mund të shkoni për të bërë ski në Sierra Nevada.

ESN (Rrjeti Studentor i Erasmus) në Granada mirëpret të gjithë studentët e rinjë dhe i ofrojnë atyre shumë udhëtime dhe evente të ndryshme. Shikoni website-n e tyre përpara Erasmusit tuaj dhe do te gjeni të gjitha gjërat mbreslënëse që ju presin!

ESN Granda (Rrjeti Studentor Erasmus)

 

Valencia

 

Dy universitete me studentë të mjaftueshëm e bëjnë këtë qytet plotë me jetë gjatë ditës dhe natës! Ky është qyteti i fishekzjarreve, futbollit (të vizitosh Mestall është e domosdoshme!) horchata ( një pije e krijuar nga qumështi) dhe festa të paharrueshmë! Nëse do të planifikoni shkëmbimin tuaj gjatë simestrit të pranverës – bëhuni gati për shumë zhurmë gjatë Las Fallas – një nga festivalet më të mëdhaja në Spanjë. Në Valencia ka dy ESN (Rrjeti Studentor i Erasmus), një për cdo Universitet – dhe lumturi të dyfishtë!

ESN Valencia

ESN UV

 

Mbretëri e Bashkuar

Pëlqeni mbrëmjet e cajit? Ose ndoshta jeni fans i cmendur i Harry Potter dhe mezi prisni të shikoni vendet ku janë bërë filmat? Jeni person me perspektivë? Si mendoni sikur të zblulojmë kuptimin e Stonehenge (një monument prej guri)? Erasmus në Mbretërinë e Bashkuar do ju japin ju një theks të këndshëm Britanik, shumë eksperienca dhe kujtime të mrekullueshme. Mos harroni të shikoni drejt kur të kaloni në rrugë!

Londër

 

“Kur një burrë është i lodhur nga Londra, ai është i lodhur nga jeta;
sepse,në Londër, gjithcka që të sjell jeta mund të përballohet.”
-Samuel Johnson

Londra është një qytet i madh plotë me student: disa Universitete në Londër janë mes 100 institucioneve arsimore më të mira në botë. Secila prej tyre ka shpirtin dhe humorin e vet: ju kurrë nuk do të ndjeheni të mërzitur! Nëse ju ndodh të mërziteni – ESN (Rrjeti Studentor Erasmus) është gjithmonë aty për të ndryshuar humorin tuaj.

Londra është vendlindja e tre sektorëve me ide mbreslënëse dhe ekipe të mëdha!

ESN City London- City University London

ESN Imperial – Imperial College London

ESN Westminster – University of Westminster

 

Republika Ceke

E vendosur në zemër të Evropës, ky vend tërheq studentët me atmosferën e gjallë dhe natyrën e mrekullueshme.

Pragë

 

Kryeqyteti i Republikës Ceke është plotë me student Erasmus. Pse? Me arkitekturën vërtetë të magjishme, jetë studentore fantastike dhe universitete të famshme – është një përzierje perfekte  për një experience shkëmbimi! Pesë sektorët e ESN (Rrjeti Studentor Erasmus) mirëpresin studentët e rinj Erasmus dhe i ofrojnë mjaftueshëm evente të paharrueshme!

ISC CTU in Prague – Czech Technical University in Prague

ESN CULS Prague – Czech University of Life Sciences Prague

IC CUNI – Charles University in Prague

ESN UCT Prague – University of Chemistry and Technology Prague

ESN VSE – Prague University of Economics, Prague

 

Itali

Oh Zot! Në Itali, ata flasin dy gjuhë në të njejtën kohë: Italisht dhe gjuhën e xhesteve. Ushqimi Italian është I famshëm në gjithë botën: pica, pasta, rizoto, lazanja… Ne vëmë bast që ju mezi prisni të përjetoni këtë llojë jete!

Bolonja

 

Universiteti i Bolonjës është një nga institucionet arsimore më të mëdha në botë. Studentë nga e gjithë Evropa ëndërrojnë të shkëmbejnë një semester në Bolonja me jetën studentore të pasur, ushqimin e shijshëm dhe një Rrjet Studentor Erasmus (ESN) madhështor. Aty do të gjeni cdo gjë që ju duhet për një periudhë të paharrueshme! Rrjeti Studentor Erasmus (ESN) në Bolonja do bëjë të mundur që ju mos të humbisni asnjë event të rëndësishëm studentor në qytet!

ESN Bologna

 

Francë

Shumë njerëz mendojnë se cdo gjë që thuhet në Francë ngjan si një rrëfim dashurie. Sa e mrekullueshme do të jetë të shkosh në qytetin e dashurisë, dhe të ushqimit të shijshëm për një experience Erasmus? Shumë nga studentët kanë të njëjtin mendim, gjë e cila e bën këtë qytet një destinacion popullor për një shkëmbim experience.

Paris

 

Qyteti i dritave, sinonim i romances, ky qytet është jashtëzakonisht shumë tërheqës për studentët. Universitetet në Paris janë shumë të famshëm për cilësinë e tyre të arsimimit. Si një kryeqytet, Parisi ofron shumë ativitete në kohën e lire për të gjithë, dhe ecja gjatë mbrëmjes pranë Kullës Eifel është e paharrueshme. Rrjeti Studentor Erasmus (ESN) në Paris është shumë aktiv dhe miqësor: ju mund të kontrolloni të gjitha eventet të cilat ofrohen këtu:

ESN Paris

 

Hollandë

Qyteti i bicikletave, ngjyra portokalli, buzëqeshjet dhe argëtimi – janë një përzierje perfekte për Erasmus, jeni dakord? Hollanda është e famshme për cilësinë e mësimdhënies, njerëzit e gjatë, historinë dhe artin e mrekullueshëm: ne jemi të sigurt që ju e keni dëgjuar emrin Vincent Van Gogh përpara! Tani është koha të bëni gati valixhen tuaj!

Amsterdam

 

Arkitekturë magjepëse, bicikleta gjithë andej, njerëz të dashur dhe me cilësi të lartë arsimore janë duke pritur për ty në këtë qytet të mrekullueshëm. Dy Rrjetet Studentore Erasmus (ESN) në Amsterdam do ju bëjnë ju që të kaloni një kohë të paharrueshme atje. Plus muzeumët interesant dhe historia e pasur e qytetit nuk mund t’ju lënë indiferent! Regjistrohuni për aktivitetet e Rrjetit Studentor Erasmus!

ISN Amsterdam

ESN VU Amsterdam

 

Mobiliteti është një mundësi fantastike për të udhëtuar, për të njohur kultura të huaja dhe të shtoni vlerat e ekperiencës gjatë jetesës dhe studimeve jashtë vendit. Nuk ka rëndësi se ku shkoni për Erasmus – ju patjetër që do të argëtoheni dhe do të shijoni vendin. Sigurisht që ka edhe shumë vende të tjera fantastike në Evropë por këtu janë vendosur vetëm një pjesë e tyre, aq sa mund të  mbajë një blog. Rrjeti Studentor Erasmus (ESN) është gjithmonë i gatshëm për t’ju ndihmuar ju me aktivitetet fantastike të cilat zhvillohen pranë jush në Këtë Hartë.

 

ESNblog