Home / Rubrikë / 15 filma fantastik që duhen parë pas një dite të lodhshme

15 filma fantastik që duhen parë pas një dite të lodhshme

 

Të gjithë e kanë pasur të paktën një herë këtë problem: provojnë të gjejnë një film të mirë për të parë në mbrëmje, dhe harxhojnë më shumë kohë për të kërkuar për të sesa për ta parë.  Ju duket e njohur kjo situatë?

Bright Side  ka vendosur t’ja u bëjë më të lehtë këtë gjë , dhe sot kemi bërë një përzgjedhje të filmave , ku cdo film ka vlerë për kohën qe ju e shikoni atë dhe patjetër që do ju bëjë shumë përshtypje.

 

Populaire

Një komedi e shkëlqyer Franceze, bën fjalë për një grua të re të quajtur Rose Pamphyle e cila nuk do të qëndrojë në qytetin e saj të lindjes dhe të jetojë jetën e zakonshme dhe të qetë të një shtëpiake. Rose niset për Paris – një qytet i cili ka rezervuar shumë surpriza për të.

 

The Danish Girl

Komplot, bazuar në ngjarje reale, tregon historinë e piktorit Danez, Einar Wegener. Suksesi e shoqëron atë, por ai ndjen diçka që mungon në jetën e tij, duke e parandaluar atë nga të qenit të vërtetë i lumtur. Çdo gjë ndryshon kur ai dëgjon kërkesën e gruas së tij, Einar të paraqitet si një model femër.

 

Rat Race

Një komedi e mrekullueshme nga Jerry Zucker rreth njerëzve — ose më mirë në lidhje me atë që njerëzit janë pregatitur për të bërë për të fituar një cmim monetar. Sic rezulton, nuk është shumë e lehtë për t’a fituar atë. Nëse ju doni që të qeshni vërtetë, vendosni edhe këtë film në listën tuaj.

Where the Heart Is

Një histori e shumë llojshme e një 17- vjeçare, Novalee . Ajo vuan nga naiviteti i saj, por beson se çdo gjë do të jetë në rregull. Asaj do ti duhet të kalojë nëpër shumë vështirësi dhe dikush i huaj do ta ndihmojë atë për të mos humbur besimin në vete dhe në fakt  që ajo të gjejë lumturinë e saj.

 

Taxi

Belle është më e mira dhe, çfarë është më e rëndësishme, është shoferja më e shpejtë e taksive në qytet. Por ajo nuk ëndërron për të dërguar klientët – ëndrra e saj është për të fituar kampionatin mes garuesve të vërtetë. Andy është një polic i mirë, por një shofer i tmerrshëm. Këta të dy do të duhet të shpërbëjnë një bandë kriminale. Pyetja është nëse ata do ta vrasin apo jo njëri – tjetrin përpara se të përballen me kriminelët.

 

13 Going on 30

Kush prej nesh në fëmijëri nuk ka ëndërruar për t’u bërë i rritur sa më shpejt të ishte e mundur! Personazhi kryesor i këtij filmi nuk është bën përjashtim. Ndërsa ishte duke festuar ditëlindjen e saj të 13-të, ajo mendon një dëshirë për t’u bërë një grua 30-vjeçare sa më shpejt të jetë e mundur. Kush mund ta kishte menduar se ëndrra e saj do të bëhej e vërtetë në mëngjes tjetër?

 

Brooklyn

Kjo është historia e një gruaje të re të quajtur Eilis e cili vendosi të largohet nga shtëpia e saj në fshat irlandez për të shkuar në Amerikë. Asaj i mungon shumë vendlindja e saj, por gradualisht kjo dëshirë e zjarrtë zhduket. Përveç kësaj, Eilis bie në dashuri. Megjithatë, një lajm i papritur nga vendi i saj e bën atë që të rikthehet. Së shpejti fati do të përball gruan e re me një zgjedhje që do të ndikojë në gjithë jetën e saj.

 

Chalet Girl

Young Kim është në kërkim të një pune të mirë. Ajo shkon për pushime në një resort modern malor në Alpe. Atje Kim çmendet për snowboard … dhe djalin e pronarit të resortit. Nga dita në ditë ajo bie në dashuri me të gjithnjë e më shumë. Por si mundet një grua e re të kuptoj nëse një i ri dhe i bukur do të ndjej njësoj si ajo?

 

New York Minute

Çfarë mund të ndodhë në vetëm një ditë? Shumë gjëra, në fakt, dhe ato mund të jenë shumë të papritura! Jane dhe Roxy, motrat binjake, kishin pikërisht një nga ato ditë plotë “surpriza”. Secila prej tyre kishte planet e veta të rëndësishme për këtë ditë, por në një pikë gjërat u ikën nga duart.

Material Girls

 

Këtu kemi një tjetër histori rreth dy motrave që, siç thotë pupulli, kanë lindur me lugë argjendi në gojë. Pas vdekjes së babait të tyre, ato trashëguan një pasuri miliona dollarse dhe një kompani të suksesshme kozmetike. Megjithatë, një skandal vë në rrezik pozicionin motrave.

Just Love Me

Një lloj filmi i prodhimit polak. Michal, personazhi kryesor, është një arkitekt i suksesshëm. Në shikim të parë, ai ka gjithçka që një person mund të ëndërroj. Por ai është i vetmuar, dhe i shpenzon mbrëmjet e tij duke parë televizor. Megjithatë rutia e tij merr fund, kur një vajzë e vogël vjen në shtëpinë e tij dhe thotë se ai është babai i saj.

 

Suite Française

Komploti i  këtij  filmi është bazuar në romanin me të njëjtin emër nga shkrimtari francez Irene Nemirovsky. Ajo tregon për një grua të martuar franceze, Lucile, e cili papritur bie në dashuri me një komandant gjerman.

 

The Age of Adaline

Nuk ka asgjë për të fshehur: pothuajse të gjitha gratë ëndërrojnë për të qëndruar gjithmonë të reja dhe të bukura. Personazhi kryesor i këtij filmi merr këtë shans të mrekullueshëm. Por a është e vërtetë një ëndërr kaq e madhe – për të parë vit pas viti si të gjithë njerëzit që ajo do të bëhen më të vjetër dhe të vdesin?

 

It’s Complicated

Ky film tregon një situatë të vështirë me të cilën përballet përsëri  Jane dhe ish-burri i saj. Problemi është se  Jake është i martuar tashmë, dhe Jane pëlqen një njeri tjetër. Por a është ky shans i dytë për të ndërtuar lumturinë e tyre? Ndonjëherë jeta mund të na befasojë.

 

Deck the Halls

Buddy Hall kupton se shtëpia e tij nuk duket aq mbresëlënëse nga hapësira si rezidenca e fqinjit të tij  (Steve Finch) . Hall vendos të dekoroj shtëpinë e tij me zbuukurime të ndritshme që me siguri  do të shihen nga hapësira. Z. Finch nuk e gjen këtë ide të këndshme sic ai dëshiron që shtëpia e tij të jetë më e bukura në lagje.