Home / Rubrikë / Zëri i të rinjve (Faqe 2)

Zëri i të rinjve

Të gjithë të rinjtë të cilët kanë pasion për të shkruar i ftojmë të dërgojnë materialet e tyre në adresën tonë: info@kartarinore.al

Fati, i ndërtuar apo i paracaktuar ?!

Ndoshta një temë disi e thellë për tu analizuar, ndoshta një temë jo e goditur për moshën apo nivelin e dijeve të individit tim. Gjithsesi, zgjedhjen e kam bërë tanimë. Shpresoj të paktën të arrij deri në përfundimin e mendimin tim. Me vlera apo jo, kjo për mua është një …

Lexo më shumë

Koncepti ” Dashuri “

Nga: Altedo Myteveli          Misioni i njeriut në këtë jetë është të jetojë, dashurojë (dhe të presë vdekjen). E dini cila është gjëja më e bukur në jetë? Fatkeqmirësisht është dashuria. Dashuria është të mos hequrit dorë asnjëherë, edhe kur bota shëmbet para syve të tu. Dashuria …

Lexo më shumë

Zgjohu rini, bota eshte e jotja!

Nga Kei Hysi.   Ndoshta tani që je duke lexuar këtë artikull ti je rehatuar diku në një kafene ose në shtëpi me nje smart phone në dorë ose ndodhesh përpara ekranit të një komjuteri. Të jem e sinqertë me ty dhe unë si ti kam një ekran përpara meje …

Lexo më shumë

Rinia dhe Jeta

Nga Altedo Myteveli   Jeta është një ëndërr në rrugën e vdekjes … Fundja s’ekziston asnjë copëz dëshime se jeta është dicka reale. Absurditeti i jetës lidhet me lindjen vdekjen, por mbi të gjitha me jetesën. Jetesën e bëjmë nga ato që marrim jetën e krijojmë nga ato që japim (gjurmët e …

Lexo më shumë

QYTETI IM!

QYTETI IM Po shfletoja broshura e po vozisja në internet si e etur,për të gjetur diçka plot vlera që ofron i ëmbëli mëmëdhe ,por duke kërkuar e shfletuar nëpër Shqipëri papritur e gjeta veten duke ecur nëpër Goricë ….. Hodha një sy përreth dhe të betohem atë krenari dhe madhështi …

Lexo më shumë

Ajo Qe dua… nga Uendi

Jam krenare. Jam krenare që mbaj mbi vete ngjyrat e flamurit shqiptar dhe këtë dua ta dijë e gjithë bota. Dua të ngjyros stadiume kuq e zi, qytete kuq e zi, botën kuq e zi. Dua të brohoras për flamurin si Shakohoxha e të këndoj për të si De Biasi. …

Lexo më shumë

Ajo që dua… Oscars’ edition

Nga Sophia Vergara e Heidi Klum te Sylvester Stallone, të gjithë njerëzit e momentit mblodhi Teatri Dolby, në ceremoninë e 88-të të ndarjes së çmimeve Academy. Fituesit gëzuan, humbësit u inkurajuan, kurse mua nuk më mbeti gjë tjetër veçse të ëndërroj… Do të doja të xixëlloja si Margot Robbie në …

Lexo më shumë

Shën Valentini

Shën Valentini, festa e dashurisë, dita e dedikuar atij që dua… ose më saktë dita që ai duhet të më kushtojë mua! Këtë Shën Valentin dua shumë, dua atë, dua botën! Dua të më plotësohen dëshirat si Jamie-t në shëtitjen e paharrueshme. Dua të shoh yjet si ajo dhe Landoni …

Lexo më shumë