Home / Rubrikë (Faqe 3)

Rubrikë

Pamjet fantastike: Shqipëria e egër, vendi i shqiponjave

Këto pamje kaq të bukura janë pjesë e një dokumentari të përgatitur nga rrjeti publik gjerman, ARD. Dokumentari titullohet “Shqipëria e egër, vendi i shqiponjave”. Më shumë se 40 minuta me pamje mahnitëse nga jeta e shqiponjave të gurit, nga e kanë marrë emrin shqiptarët. Ta shohësh Shqipërinë me syrin …

Lexo më shumë

Parfumi “Shqipëria ime”

Një parfum me aromë Shqipërie, kjo është edhe risia më e fundit e Jola Hasimit dhe Nertil Boraj, çiftit nga Vlora që prej vitesh jeton në Firence të Italisë. Të apasionuar me botën e modës, ata kanë ideuar një element tepër të rëndësishëm të së përditshmes, parfumin “Shqipëria ime”. Çifti …

Lexo më shumë

Include ME | Maneken Challenge, Qipro

Një video e realizuar gjatë Shkembimit Rinor, titulluar “Include Me” me temë kryesore diskriminimin, mbajtuar në datat 18.11.2016-25.11.2016, në Paralimni, Qipro. Me përfaqësues të 15 vendeve të Evropës si Shqipëria, Italia, Maqedonia, Kroacia, Armenia, Greqia, Spanja, Qipro, Sllovakia, Bullgaria, Polonia, Estonia, Ukraina, Hungaria dhe Rumania, “Include Me”, ishte një histori …

Lexo më shumë

10 libra që çdo grua duhet të lexojë

Shumë njerëz mund të këshillojnë libra. Kjo është njëra prej përzgjedhjeve. 1.Qielli S’ka Preferenca nga Erich Maria Remarque Kjo është historia e një vajze që nuk i ka mbetur më asgjë për të humbur në jetë. Clerfayt- një garues makinash merr Lilianën nga dhoma e saj e sanatoriumit ku ajo …

Lexo më shumë

Koncepti ” Dashuri “

Nga: Altedo Myteveli          Misioni i njeriut në këtë jetë është të jetojë, dashurojë (dhe të presë vdekjen). E dini cila është gjëja më e bukur në jetë? Fatkeqmirësisht është dashuria. Dashuria është të mos hequrit dorë asnjëherë, edhe kur bota shëmbet para syve të tu. Dashuria …

Lexo më shumë

Risia në aplikacione – Spontan

Përshkrimi shkurt: Ditët e sotme, po mbytemi nga informacioni dhe njëkohësisht po vdesim nga dija… Spontan frymon të kundërtën. Thjesht shkarkon app, zgjedh interesat (5 minimumi) dhe e mban në telefon. Pjesa tjetër na takon ne. Misioni ynë: Shtyrja e limiteve të dijes dhe skepticizmit në fushat ku është ngritur …

Lexo më shumë

Zgjohu rini, bota eshte e jotja!

Nga Kei Hysi.   Ndoshta tani që je duke lexuar këtë artikull ti je rehatuar diku në një kafene ose në shtëpi me nje smart phone në dorë ose ndodhesh përpara ekranit të një komjuteri. Të jem e sinqertë me ty dhe unë si ti kam një ekran përpara meje …

Lexo më shumë

Rinia dhe Jeta

Nga Altedo Myteveli   Jeta është një ëndërr në rrugën e vdekjes … Fundja s’ekziston asnjë copëz dëshime se jeta është dicka reale. Absurditeti i jetës lidhet me lindjen vdekjen, por mbi të gjitha me jetesën. Jetesën e bëjmë nga ato që marrim jetën e krijojmë nga ato që japim (gjurmët e …

Lexo më shumë